بلاگ

دلایل عمر کوتاه پمپ های هیدرولیک چیست؟

پمپ هیدرولیک جزء مهم یک سیستم هیدرولیک بوده و هر گونه نقص در عملکرد پمپ هیدرولیک می تواند آسیب جدی به کل سیستم وارد کند که بر عملکرد و بهره وری تأثیر می گذارد.موضوع کوتاه بودن عمر پمپ هیدرولیک می تواند بر دوش اپراتورهای ماشین سنگین باشد و به دلیل تعمیر یا تعویض مکرر این امر می تواند پرهزینه باشد.. دلایل زیادی برای خرابی پمپ هیدرولیک وجود دارد. اما، بروز مکرر مشکلات پمپ، نیاز به بازرسی کامل سیستم دارد.. دلایل می تواند آلودگی، انتخاب اشتباه اجزا، انتخاب نادرست روغن یا موارد دیگر باشد. این دلایل برای مسائل مربوط به پمپ هیدرولیک در این مقاله تجزیه و تحلیل شده است..

آلودگی: آلاینده های سیستم هیدرولیک باعث تغییر خواص روغن شده و باعث آلودگی روغن می شود. همچنین لجن یا لاک انباشته شده به دلیل عدم نگهداری یا عملیات طولانی تر نیز باعث آلودگی سیال می شود. این آلاینده‌ها از طریق شیلنگ‌ها/لوله‌ها به پمپ هیدرولیک می‌رسند که سیستم در حال کار است. زباله های ذرات و آلودگی روغن باعث افزایش اصطکاک بین قطعات پمپ می شود که باعث خوردگی و سایش دیگر می شود که طول عمر پمپ را کاهش می دهد. تغییرات نامطلوب در خصوصیات سیال (به ویژه، شاخص ویسکوزیته (VI)، مقاومت در برابر آتش، تراکم پذیری، قابلیت لایه برداری، سازگاری مواد، و غیره) نیز بر عملکرد پمپ تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ویسکوزیته سیال بالاتر باعث ناکارآمدی هیدرومکانیکی می شود و ویسکوزیته کمتر منجر به نشتی می شود

پمپ هیدرولیک

انتخاب اشتباه پمپ: پمپ های هیدرولیک انواع مختلفی دارند و انتخاب ایده آل برای عملکرد روان و طولانی مدت لازم است. پمپ ها را می توان به طور عمده به پمپ های پیستونی، پره ای و دنده ای طبقه بندی کرد. عواملی که برای انتخاب پمپ باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: عملکرد ورودی پمپ، محیط کاری، سرعت و فشار جریان، سازگاری مواد و موارد دیگر. سازگاری مواد با کمک نمودارهای سازگاری شیمیایی تجزیه و تحلیل می شود.

مونتاژ اشتباه قطعات: قطعات هیدرولیکی که به اشتباه مونتاژ شده اند می توانند به پمپ آسیب برسانند. معنی مونتاژ اشتباه، عمق درج نادرست، تنظیمات نامناسب سوپاپ، چرخش نادرست شفت پمپ و موارد دیگر. در این میان، عمق وارد کردن شیلنگ نادرست جدی ترین نگرانی است. یعنی هنگامی که اتصالات به درستی وصل نشده باشند، احتمال منفجر شدن اتصالات هنگام قرار گرفتن در معرض فشار زیاد وجود دارد. بررسی جبران کننده فشار پمپ و شیرهای تخلیه نیز لازم است.

هندسه لوله: هندسه لوله ها/شیلنگ ها در مدار هیدرولیک باید در زمانی که پمپ هیدرولیک با مشکلاتی مواجه است در نظر گرفته شود. پیچ و تاب های زیاد در مدار بر جریان سیال تأثیر می گذارد و منجر به عملکرد ضعیف سیستم می شود.

دلایل دیگر خرابی پمپ هیدرولیک عبارتند از: فشار بیش از حد، کاویتاسیون، هوادهی، انفجار و پیری

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *