بلاگ

7 تفاوت‌ جک هیدرولیک با جک پنوماتیک

تفاوت‌های جک هیدرولیک با جک پنوماتیک

تابه‌حال شده از خود بپرسید جک‌ها در زندگی روزمره ما چه نقشی دارند؟ و اینکه لاستیک خودروتان پنچر می‌شود از چه نوع جکی استفاده می‌کنید؟ باید بگویم جک‌ها در زندگی روزمره ما نقش بسیار مهمی دارند و به‌عنوان یکی از تجهیزات مکانیکی پرکاربرد به شمار می‌روند. اگر لاستیک ماشینتان پنچر شود برای تعویض لاستیکتان باید از جک‌های مختلفی مانند هیدرولیک و پنوماتیک استفاده کنید.

از این نوع محصول فقط برای کارایی تعویض لاستیک استفاده نمی‌شود بلکه در بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند ساختمان‌سازی برای انتقال نیرو از این نوع جک‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله ما قصد داریم به تفاوت‌های جک هیدرولیک و پنوماتیک بپردازیم تا بفهمیم کدام جک‌ها برای کدام کار بهتر هستند.

جک هیدرولیک چیست ؟

در حقیقت جک هیدرولیک دستگاهی استوانه شکل می باشد که دارای مکانیزمی است بدین صورت که داخل این استوانه روغنی وجود دارد  که نیرویی با فشار بر این روغن وارد می‌گردد. نیرویی که وارد می‌شود سبب می شود که روغن تراکم ناپذیز به یک استوانه دیگر که بزرگ تر از استوانه قبلی است منتقل گردد.در مرحله بعد همان روغن به با فشار خود به پیستون استوانه موجب حرکت دادن جسم مثلا یک جسم ماشنی بر روی استوانه می‌شود. این نوع مکانیزم را می توانید در عملکرد کارایی ماشین آلاتی نظیر جرثقیل مشاهده نمایید.این نوع مکانیزم شاید ساده بنظر برسد اما با همین سادگی کارهای بسیار سخت و زیادی را با بالاترین بازدهی انجام می دهد.

ادامه مطلب   بررسی آسیب های ناشی از وجود هوا در سیستم هیدرولیک

جک هیدرولیک

جک پنوماتیک چیست ؟

جک پنوماتیک وسایله ای مکانیکی است که با استفاده از انرژی هوای تحت فشار نیرو تولید می کنند. این دستگاه ها از پیستون، میله پیستون و سیلندر تشکیل شده اند. فشار داخل سیلندر با ورود هوا به یک طرف سیلندر افزایش می یابد. افزایش فشار داخلی باعث می شود که پیستون در جهت خاصی حرکت کند. میله پیستون نیروی ایجاد شده را به جسمی که قرار است جابجا شود منتقل می کند.

حال که با جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک و با نحوه کاربرد آن‌ها آشنا شدید باید تفاوت این دو مدل جک را نیز بدانید. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

جک پنوماتیک

تفاوت‌های جک هیدرولیک با پنوماتیک

همان‌طور که در بالا ذکر کردیم جک‌های هیدرولیک با پنوماتیک تفاوت‌های زیادی دارند که مهم‌ترین تفاوت آن‌ها به سیال عامل مورداستفاده هرکدام است؛ اما ما می‌خواهیم 7 تفاوت کلیدی مهم این دو جک را برای شما مطرح کنیم. این هفت مورد عبارتند از:

  1. مقایسه سیال عامل در جک‌ها
  2. مقایسه میزان انتقال نیرو در جک‌ها
  3. مقایسه جک‌ها ازنظر هزینه ساخت
  4. مقایسه هزینه تعمیر و نگهداری جک‌ها
  5. مقایسه سرعت بلند کردن اجسام با جک‌ها
  6. مقایسه ساختمان جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک
  7. مقایسه ایمنی جک هیدرولیک و پنوماتیک

مقایسه سیال عامل در جک‌ها

جک‌های هیدرولیک با پنوماتیک تفاوت‌های زیادی دارند که مهم‌ترین آن سیال عامل است. از روغن در جک هیدرولیک و از هوا در جک پنوماتیک برای بلند کردن اجسام استفاده می‌شود. روغن به دلیل مایع بودن تراکم ناپذیر به‌حساب می‌آید ولی هوا کاملاً تراکم ناپذیر است.

ادامه مطلب   چگونه از کاویتاسیون جلوگیری کنیم؟

مقایسه میزان انتقال نیرو در جک‌ها

میزان انتقال نیرو در جک‌های هیدرولیک و پانوماتیک چقدر می‌توانند باشد؟ اگر دو جک هیدرولیک و پنوماتیک را با ابعاد یکسان در نظر بگیرید هرکدام توان انتقال نیروی یکسانی دارند پنوماتیک تراکم ناپذیر هستند.

مقایسه سرعت بلند کردن اجسام با جک‌ها

در این نوع مقایسه جک پنوماتیک عملکرد بهتری نسبت به عملکرد هیدرولیک دارد. چرا می‌گویم پنوماتیک عملکرد بهتری دارد به دلیل تراکم پذیر بودن هوا است که سرعت انتقال نیرو در جک هیدرولیک در مقایسه با جک پنوماتیک در ابتدای امر کمتر است.

مقایسه جک‌ها از نظر هزینه ساخت

این مقایسه برای هر دو جک بسیار اهمیت دارد. در ساختمان‌های که از جک هیدرولیک استفاده می‌کنند باید بداند که جک هیدرولیک نیاز به روغن، مخزن روغن و پمپ آن وجود دارد ولی جک پنوماتیک از هوای موجود در اتمسفر برای انتقال نیرو استفاده می‌کند.

مقایسه جک‌های پنوماتیک و هیدرولیک

سایر محصولات : یونیت نیوماتیک | یونیت هیدرولیک | آکومولاتور هیدرولیک

مقایسه هزینه تعمیر و نگهداری جک‌ها

مقایسه هزینه تعمیر و نگهداری جک‌ها چگونه است؟ جک‌هایی مانند هیدرولیک هستند که از قطعات بیشتری نسبت به جک‌های پانوماتیک برخوردارند به‌علاوه اینکه گردش روغن درون آن باعث می‌شود تا پس از مدتی خاصیت سیال از بین برود. پس باید بگویم که هزینه تعمیر و نگهداری جک هیدرولیک در مقایسه با جک پنوماتیک بیشتر است.

ادامه مطلب   5 مورد از اشتباهات رایج در نگهداری سیستم های هیدرولیک

مقایسه ساختمان جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک

هر دو نوع جک از ساختمان نسبتاً ساده‌ای برخوردار هستند. با این‌ وجود تفاوت جک هیدرولیک با پنوماتیک در آن است که در جک هیدرولیک باید از مخزن برای نگهداری روغن استفاده شود ولی جک پنوماتیک به‌ هیچ‌ عنوان نیاز به مخزن نگهداری ندارد.

مقایسه ایمنی جک هیدرولیک و پنوماتیک

جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک هر دو از سطح ایمنی بالایی برخوردار هستند ولی در مقام مقایسه باید بگویم جک‌های پنوماتیک از ایمنی بالاتری برخوردار هستند.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی 7 مورد از تفاوت‌های جک هیدرولیک و پنوماتیک پرداختیم. چنانچه قصد خرید جک هیدرولیک و جک پنوماتیک را دارید با کارشناسان نیوان در تماس باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 × 25 =